Jaunumi

LHEI pētnieces stāstīs par klimata pārmaiņu ietekmi uz Burtnieka un Alūksnes ezera fitoplanktona attīstību

29.01.2016
 

 

Lai vēstītu par klimata pārmaiņu ietekmi uz Burtnieka un Alūksnes ezera fitoplanktona attīstību, pirmdien, 1.februārī Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) pētnieces Ingrīda Puriņa un Ieva Bārda uzstāsies Latvijas Universitātes 74. konferencē.

Kā apstiprina pēdējo 30 gadu pētniecības mērījumi, Burtnieka un Alūksnes ezeros novērojams būtisks vidējās ūdens temperatūras pieaugums. Pētnieces norāda, ka tas liecina par klimata pārmaiņu ietekmi uz ezeru ekosistēmām. Klimata pārmaiņas parasti tiek izprastas kā gada vidējās temperatūras paaugstināšanās, kas Latvijas apstākļos izraisa samazinātu sniega segu ziemā, upju noteces pavasarī, ātrāku diennakts vidējās temperatūras celšanos pavasarī, kā arī rada nestabilus laika apstākļus - spēcīgas vētras, plūdus, sausuma periodus.

Augstās gaisa un ūdens temperatūras Burtnieka un Alūksnes ezeros, kā arī ātra barības vielu izsīkšana veicina zilaļģu attīstību ūdenstilpēs. Savukārt, pastiprināta zilaļģu ziedēšana saistīta ar intensīvu zilaļģu toksīnu produkciju un izplatīšanos barības ķēdē. Toksīni nonāk augstākos organismos - zooplanktonā, gliemenēs, zivīs, rezultātā sasniedzot arī cilvēka organismu. Informatīvi izglītojošu infografiku par to, kā klimata pārmaiņas, izraisot pastiprinātu zilaļģu ziedēšanu, var kaitēt cilvēka veselībai, iespējams aplūkot šeit.

LU 74.konferences dalībniekiem būs iespēja iepazīsties ar detalizētu klimata pārmaiņu ietekmes uz ezeru fitoplanktonu attīstību izpētes procesu, rezultātiem un secinājumiem. Konferences programma pieejama šeit.

 

Atpakaļ

Kontakti